czwartek, 1 marca 2012

Prawidłowe korzystanie z patelni teflonowych gwarancją smacznych i zdrowych potraw

Autorem artykułu jest Ekspert


Czy wiesz jak prawidłowo korzystać i dbać o Twoją ulubioną patelnię teflonową? Jesli nie, poświęć kilka chwil na zapoznanie się z poniższym tekstem. Dzięki niemu używanie patelni bedzie na pewno bezpieczne dla zdrowia

patelnia_teflonowaPrzechowywanie

Bardzo ważne jest prawidłowe przechowywanie patelni. Przypadkowe trzymanie razem z innym sprzętem wykonanym z metalu, może spowodować zadrapania na jej powierzchni. Zawsze przechowuj swoja patelnię i naczynia do pieczenia o nieprzywierającej powierzchni w sposób przemyślany i nie dopuść, aby inne metalowe garnki o cienkich, ostrych krawędziach były do nich wkładane.

Nie dopuść też do nagłych zmian temperatury wody

Wkładanie gorącej patelni o nieprzywierającej powierzchni do zimnej lub letniej wody może spowodować jej odkształcenie. Odkształcona patelnia nie będzie równomiernie odprowadzać ciepła, a jej możliwości smażenia będą ograniczone. Przed zanurzeniem w wodzie, patelnia powinna być całkowicie wystudzona.

Nie stosuj metalowych przedmiotów podczas smażenia

Unikaj używania jakichkolwiek przyrządów metalowych do mieszania, przewracania produktów bezpośrednio na nieprzywierającej patelni. Najlepsze do tego będą przyrządy wykonane z drewna, plastiku lub silikonu. Nawet dorywcze stosowanie widelca do przewracania produktów może wyszczerbić lub zarysować Twoja patelnię.

Używaj delikatnych zmywaków

Używanie ostrych zmywaków metalowych lub o ostrych powierzchniach, może spowodować ścieranie powierzchni Twoich naczyń. Należy zawsze używać zmywaków plastikowych lub miękkich gąbek. Pozostawienie przez chwile patelni do namoczenia resztek produktów umożliwi Ci jej umycie jedynie przy pomocy ciepłej wody, łagodnego płynu i miękkiej ściereczki.

Mycie w zmywarce

Detergenty używane do mycia w zmywarce są zazwyczaj zbyt silne dla większości powierzchni nieprzywierających stosowanych w naczyniach kuchennych a ich używanie prowadzi do ścierania powierzchni. Również zadrapania patelni mogą spowodować, iż woda nie wyschnie do końca i pojawi się rdza. Sprzęt o nieprzywierającej powierzchni myj ręcznie i dokładnie osusz przed schowaniem.

Uważaj z mocnym ogniem

Większość naczyń o nieprzywierającej powierzchni jest przystosowana do pracy na niskim lub średnim ogniu. Zbyt wysoka temperatura może spowodować, że powierzchnia patelni pokryje się pęcherzykami, ulegnie starciu lub odkształceniu.

---

ExtraZakupy.pl

Internetowy sklep z artykułami gospodarstwa domowego

Polecamy szeroki wybór patelni, sztuccow, garnkow, nozy, kompletow obiadowych i kawowych a także porcelany znanych firm Gerlach, Chodzież, Krosno, Ćmielów, Prymus AGD i wielu innych

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zdrowe odżywianie w ciąży

Autorem artykułu jest Tobiasz Duda


Ważne dla kobiet w ciąży! Klika zasad i odpowiedzi na pytania np. jak powinna wyglądać dieta w ciąży? Jakie witaminy i sole mineralne są potrzebne? Jakie znaczenie ma oczyszczanie organizmu z toksyn?

Jeśli nie byłaś chora na różyczkę, musisz nie zapomnieć o szczepieniach – przynajmniej na 2 miesiące przed staraniem się o dziecko. Unikaj styczności z chorującymi na różyczkę w czasie ciąży, dlatego że infekcja jest w stanie wywołać wady wrodzone dziecka. W trakcie trwania ciąży nie zapomnij o systematycznych wizytach u ginekologa i potrzebnych badaniach kontrolnych. Dzięki temu poznasz które witaminy i minerały powinnaś jeść i jak musi wyglądać twoja dieta w ciąży, ginekolog będzie wiedzieć po wynikach badań czego Ci brak.

Chcąc zajść w ciąże, skonsultuj się ze swoim lekarzem w sprawie stosowania kwasu foliowego. Możesz tym sposobem zapobiec różnym problemom podczas ciąży. W czasie około koncepcyjnym i w trakcie ciąży unikaj zażywania lekarstw bez wskazań lekarskich. Zmień swoją dietę również już przed ciążą na zdrowe odżywanie, bogate w witaminy zwłaszcza a i e.

Przestań palić – zminimalizujesz wtedy możliwość zbyt wczesnego porodu lub małej wagi urodzeniowej dziecka. A zanim zajdziesz w ciąże przeprowadź oczyszczanie organizmu z toksyn. Dbaj o siebie, wypoczywaj, ale nie leniuchuj. Dużo spaceruj, uprawiaj wskazaną gimnastykę.

Nie zapominaj o tym że dieta w ciąży musi być bogata w bardzo ważny, a często niedoceniany pierwiastek (aż 1/2 kobiet nie przyjmuje jodu) potrzebny przyszłym mamom. W naturalny jod jest w rybach morskich, owocach morza, szpinaku. Dlaczego jest potrzebny? Ma istotne znaczenie dla powstającego mózgu, chroni przed chorobami tarczycy u mamy.

W trakcie ciąży poleca się branie żelaza zwłaszcza w II i w III trymestrze ciąży. Twoja dieta w ciąży musi być wzbogacona o produkty mające dużo żelaza: suszone owoce, orzechy nerkowca, migdały, brokuły i wątróbkę. Produkty te powinno się łączyć z warzywami bogatymi w witaminy C i E, które pomagają wchłaniać żelazo. Dlaczego żelazo jest takie istotne? Zrównoważona ilość żelaza w organizmie zapobiega anemii u mamy i maleństwa.

Dieta w ciąży i całe zdrowe odżywianie może być skomplikowane do złożenia tak, aby codzienne menu zawierało wszystkie potrzebne składniki. Zaleca się wtedy posiłkować się suplementami diety stworzonymi specjalnie dla przyszłej mamy.

---

Naturalne suplementy diety Calivita

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Alergia pokarmowa u dzieci

Autorem artykułu jest Quality Food


Coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem alergii pokarmowej u dzieci. Jeżeli będziesz lub jesteś Mamą zobacz na co warto zwrócić uwagę.

Jaka żywność uczula?

Przede wszystkim uczulać może każde pożywienie. Do grona najbardziej powszechnych alergenów pokarmowych zaliczamy: mleko i jego przetwory, jaja, owoce cytrusowe i drobno-pestkowe, kakao, skorupiaki i mięczaki, gluten, sezam i orzechy, soję i kukurydzę, ryby (słodkowodne w mniejszym stopniu niż morskie). Nie mniej jednak alergenem pokarmowym nie zawsze jest jakiś konkretny artykuł spożywczy, a właściwie to jego składnik (np. białka mleka), ale mogą to też być:

- zanieczyszczenia spożywanej żywności;

- substancje dodatkowe i konserwujące stosowane podczas procesu produkcji środka spożywczego, w tym bardzo często substancje wzmacniające smak i zapach (np. metadwusiarczan sodu, glutaminian sodu, pochodne kwasu benzoesowego);

- substancje szkodliwe powstające podczas produkcji (np. nitrozoaminy).

Z tego też powodu identyfikacja czynnika alergizującego często jest dość problematyczna. Na pocieszenie wspomnę, że są też produkty zaliczane do grupy najmniej alergizujących i są to: ryż, gruszka, karczoch, mięso jagnięce.

Ryzyko wystąpienia alergii u dziecka

Jeśli planujemy dziecko, to w prosty sposób możemy określić ewentualne ryzyko wystąpienia alergii u naszej pociechy. Jak łatwo się domyślić, im większe obciążenie genetyczne alergią w najbliższej rodzinie, tym wyższe prawdopodobieństwo, że maluch będzie nią obciążony. Jeśli u jednego z rodziców występują objawy alergii, to ryzyko jej wystąpienia u dziecka kształtuje się na poziomie 20-40%. W przypadku, gdy zarówno mama jak i tata jest alergikiem to prawdopodobieństwo wzrasta do poziomu 40-60% - w przypadku gdy rodzice mają różne objawy alergii i aż do 72%, gdy maja takie same objawy alergii. Ryzyko alergii u potomka wynosi ok. 30%, gdy jego brat lub siostra jest alergikiem.


---

Ewa Świętochowska

Doradca żywieniowy Quality Food

www.qualityfood.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Nieznane możliwości witaminy C

Autorem artykułu jest Alexus


O działaniu witaminy C na organizm ludzki powiedziano już wiele. Zdania są podzielone. Krytykowana i pozostawiana na marginesie medycyny. Czy jednak słusznie?
Badania naukowe pokazują, że niewiedza i ignorancja świata wyrządza wielką szkodę.....

Przeprowadzono już dostatecznie wiele badań – stosując sprawdzone metody podwójnie ślepej próby klinicznej, z udziałem grupy kontrolnej zażywającej placebo – by upewnić się, czy witamina C rzeczywiście posiada wiele cennych właściwości leczniczych. Wyniki okazały się pozytywne.
Warto pamiętać, że wszystkie informacje tu zawarte dotyczą naturalnej witaminy C, która posiada dobrą wchłanialność i nie podrażnia układu pokarmowego.
Kiedy warto uzupełniać nasze pożywienie witaminą C?

– w celu naprawy naczyń krwionośnych;

– jako element walki z żylakami i hemoroidami;

– w celu utrzymania elastyczności skóry (wspomaganie produkcji kolagenu i przeciwdziałanie powstawaniu zmarszczek);

- w profilaktyce zawałów serca i udarów mózgu;

– jako naturalny przeciwutleniacz;

– w utrzymaniu elastyczności stawów (produkcja kolagenu).

Kto powinien zażywać dodatkowe dawki witaminy C?


– osoby z podwyższonym lub niskim poziomem cholesterolu

Badania dowodzą, że przyjmowanie witaminy C przywraca do normy poziom cholesterolu osobom, u których jest on zbyt niski, utrzymuje go bez zmian tam, gdzie jest prawidłowy i obniża wszystkim tym, którzy poziom cholesterolu mają za wysoki. Witamina C podwyższa także poziom we krwi lipoproteiny dużej gęstości (HDL), czyli "korzystnego cholesterolu". Substancja ta ma pozytywny wpływ na stan naczyń wieńcowych, gdyż wychwytuje cząsteczki cholesterolu w naczyniach krwionośnych i przenosi je do wątroby, gdzie ulegają zniszczeniu.

– osoby chorujące na cukrzycę

Brak odpowiedniej ilości witamin i składników odżywczych prowadzi do nieprawidłowego metabolizmu cukrów. Trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, czego skutkiem są trudności w metabolizmie węglowodanów, czyli pojawia się choroba metaboliczna jaką jest cukrzyca.

Duże ilości witaminy C mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na insulinę. Badania prowadzone przez prof. Pflegera z Uniwersytetu w Wiedniu dowiodły, że dodatek 300 do 600 mg witaminy C dziennie do pożywienia poprawia znacząco metabolizm u diabetyków. Poziom cukru we krwi obniżył się średnio o 30%, zapotrzebowanie na insulinę zmalało o 27% oraz zaobserwowano brak cukru w moczu.

Warto zaznaczyć również, że cząsteczka glukozy (cukru) i witaminy C są do siebie podobne. Jeżeli zatem cierpimy na brak
witaminy C, która jest niezbędna również do utrzymania elastyczności naczyń krwionośnych, wówczas dochodzi do zamiany molekuły C molekułą glukozy. Taka pomyłkowa zamiana leży u podstaw choroby sercowo-naczyniowej o podłożu cukrzycowym.

– w profilaktyce przeciwnowotworowej lub osoby zmagające się z tą chorobą

W 1990 roku Amerykański Instytut Onkologiczny wydał oświadczenie, iż „witamina C wykazuje szeroki wpływ na różnorodne funkcje biologiczne. Jest chyba najaktywniejszym związkiem wśród składników żywnościowych”. W około 120 opublikowanych sprawozdaniach witaminę C porównuje się do "szczepionki przeciwnowotworowej". Osoby przyjmujące witaminę C są o 50%
mniej narażone na ryzyko zachorowania na nowotwory, szczególnie nowotwory żołądka, przełyku, trzustki i jamy ustnej, ale również szyjki macicy, odbytu i sutka niż osoby, które jej nie biorą. Świadczą o tym badania prowadzone przez dr Gladys Block z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Pięć posiłków zawierających owoce i warzywa dostarcza 200-300mg naturalnej witaminy C – wystarczająco dużo, by powstrzymać rozwój nowotworów. Ale dla lepszego zabezpieczenia trzeba dawkę uzupełniać.
Witamina C stosowana w dużych dawkach, uniemożliwia przekształcenie się w nitrozoaminy azotynów i azotanów znajdujących się w pożywieniu (dodatki spotykane najczęściej w wędlinach). Większość nitrozoamin ma działanie rakotwórcze i może wywołać raka żołądka lub nowotwór złośliwy jelit. Specjalista od oczyszczania organizmu G.P. Małachow, proponuje na 1 gram spożywanego białka zwierzęcego przyjąć 1 gram witaminy C, aby przeciwdziałać gniciu białka w jelicie.
Badania Amerykańskiego Narodowego Instytutu Onkologicznego wykazały, że dzienna dawka 5 g witaminy C zwiększa produkcję
limfocytów w organizmie, a dawka w granicach 10 g jest jeszcze skuteczniejsza.
Witamina C wykazuje bowiem zbawienny wpływ na limfocyty T.

– osoby cierpiące na choroby zakaźne

Już w latach trzydziestych XX wieku, dr med. Frederik Klenner badał potencjał leczniczy witaminy C. Jego eksperymenty na
sobie samym, swoich dzieciach i pacjentach, utwierdziły go w przekonaniu, że witamina C może zahamować rozwój chorób – szczególnie wirusowych stanów zakaźnych u dzieci – w przeciągu minut lub godzin od podania jej uderzeniowej dawki. Zauważył on i opisał także zjawisko spadku witaminy C we krwi u osób cierpiących na choroby zakaźne. Stopień niedoboru zależał od długości trwania choroby i nasilenia objawów. Stwierdził, że wiele tego rodzaju przypadków jest bezpośrednim następstwem poważnego braku witaminy w C w organizmie, graniczącego z niedoborem powodującym szkorbut.

– osoby narażone na duży stres

Długotrwały stres fizyczny lub psychiczny zwiększa ryzyko wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej.
W czasie stresu organizm wytwarza duże ilości adrenaliny (hormonu stresu), która powoduje szybkie zużycie
witaminy C, gdyż do produkcji jednej molekuły adrenaliny zużywana jest jedna molekuła witaminy C. Jeżeli nie dostarczymy organizmowi odpowiednich ilości tej witaminy wraz z pożywieniem, stan taki może doprowadzić do osłabienia ścianek naczyń krwionośnych.

Na podstawie książki dr M. Rath "Dlaczego zwierzęta nie dostają zawałów serca tylko my ludzie"

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl